• ایلام

  به معنی سرزمین کوهستانی

  سرزمینی كه اكنون استان ایلام نام دارد، بنا به اسناد تاریخی فراوان، بخش شمالی از كشور عیلام باستان بوده است. این كشور در حدود 3000 سال پیش از میلاد به وجود آمده و تا سال 640 پیش از میلاد به زندگی خود ادامه داده است. در این سال، به فرمان آشور بانیپال به خاك و خون كشیده شدو منقرض گردید. از شهرهای این كشور، به اسامی ‹‹شوش›› پایتخت اصلی، ‹‹ماداكتو›› یا همان دره شهر ایلام پایتخت تابستانی، اهواز، خایدالو، ماساباتیك و كابیانه اشاره شده است.

  در كتیبه های بابلی، عیلام را ‹‹آلامتو›› یا ‹‹آلام›› خوانده اند كه به قولی به معنای كوهستان یا ‹‹كشور بر آمدن خورشید›› است. مدتی پس از فروپاسی عیلام، ‌حوزه فرمان روایی آنان به دو منطقه تحت نفوذ پارس ها و مادها تقسیم شد. هر چند مناطق مسكونی زاگرس در دوره هخامنشی بخشی از امپراتوری هخامنشی به شمار می آمده، اما درظاهرارتش هخامنشی برای عبور از زاگرس ناچار به پرداخت باج به كوه نشینان توانمند آن بوده است. تیمور لنگ گورکانی در کتاب منم تیمور جهانگشا اعتراف می کند که از مردم این سرزمین در جنگ شکست می خورد و ناچار از فتح آن منصرف می شود و به یاران خود نیز سفارش می کند کاری به این دیار نداشته باشند ..

  بنا به نوشته تاریخ نویسان یونانی، در زمان سلوکی ها، ساكنین زاگرس بیش تر اوقات با اقوام مهاجم و بیگانه در نبرد بوده اند. وجود آثار باستانی فراوانی از دوره ساسانی در استان های ایلام و لرستان، نشان می دهد كه این منطقه در آن زمان بسیار آباد و با اهمیت بوده است. اسامی شهرهایی مانند ‹‹ماسبندان››، ‹‹مهرگان كدك››، ‹‹دارشهر››، ‹‹سیمره››، ‹‹اریوخ›› و ‹‹شیروان›› این نظر را تایید می كند. محل دقیق برخی از این شهرها هنوز روشن نشده است. در اواخر دوره ساسانی، خاندان فیروزان بر این سرزمین و خوزستان حكومت داشته اند كه آخرین آن ها پس از شكست در جنگ جولا به دارالخلافه اعزام شده است. بعد از تسخیر ایران به وسیله عرب های مسلمان، احتمال دارد كه این ناحیه جزیی از ایالت كوفه شده و اسامی شهرهای ماسبندان، مهرگان و سیمره معرب شده باشند.

  این منطقه از ایران بسیار زیباست ولی مانند بسیاری از جاهای زیبای دیگر ایران ، مردم گردش دوست از آن بی خبرند . مناطق زیبایی مانند کوهسارهای زیبای بان پرور  ، کُلـم ، گچ جابر و ...

  این منطقه از ثروتمند ترین بخشهای ایران است که دارای منابع عظیم نفت و مواد معدنی است که همچنان بکر و دست نخورده مانده اند . سالهاست که جوانان آن به شهرهای دیگر ایران و نیز کشورهایی مانند سوئد و دانمارک مهاجرت می کنند .مردمی بسیار خونگرم و بیش از اندازه غریب دوست دارد . زیبایی های فرهنگ مهمان دوستانه ی ایرانی را در رفتار این مردم می توان مشاهده نمود .

نام شناسی و ریشه واژه ها

اگر كسانی كه نمی دانند خاموش باشند و نظری ندهند؛ هیچ اختلافی پدید نمی آید.

تغییر تم سایت

تم های در دسترس

طراح: نقاش

Hi

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic