تبلیغات
نام شناسی و ریشه واژه ها - ریشه نام صومعه سرا

 • نتیجه تصویری برای صومعه سرا

  ریشۀ نام صومعه­سرا

  صومعه­سرا شهری در استان گیلان است. از آنجا که در زبان گیلکى صومعه سرا را «سوما سَرا» تلفظ مى­کنند بی گمان صومعه­سرا آمیزه­ای از (سوما + سرا) است و این نام به اشتباه صومعه­سرا نوشته شده است. مانند کرمانشاه و ماهیدشت که درست آن کِـرماشان و مادی دشت است ولی اشتباه نوشته شده­اند.

  دربارۀ ریشۀ نام آن نظریّات گوناگونی وجود دارد:

  1.       صومعه­سرا در اصل «سوما سرا» و به معنای «سرزمین روشنایی» است.

  2.       برخی نام این شهر برگرفته از عارف سدۀ چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعه­ای می­دانند که امروزه مزارش در آغاز جاده صومعه سرا ـ فومن قرار گرفته است. این نظر نـمی­تواند درست باشد. چرا نام این عارف صومعه­ای بوده و منسوب به نام شهر خودش است که پیش از خودش دارای همین نام بوده است.

  3.       برخی بر این باورند که در گذشته­های دور در این منطقه صومعه­ای وجود داشته است؛ امّا این منطقه مسیحی­نشین نبوده است تا صومعه داشته باشد.

  4.       برخی بر این باورند که چون در گذشته‌­های دور در این منطقه گُلی به نام «سوما» وجود داشته که گیاهی مقدّس به شمار می­رفته عارفان از آن شراب نابی فراهم می­کردند و پس از نوشیدن آن قالب تهی می­کردند؛ امّا این داستان به نظر درست نـمی­نـماید.

  5.       در لغتنامۀ دهخدا دربارۀ صومعه­سرا آمده است. سوما: بینایی، باصره، بینایی چشم، روشنایی، افق، سوسو زدن روشنایی، گیاهی مقدّس بود که آریایی­ها به آن اعتقاد داشتند. پس صومعه­سرا یا سوماسرا را می­توان سرزمین روشنایی معنا کرد.

  6.       برخی نیز گویند: در اصل نام این شهر «سویِ ماه سرا» بوده است؛ یعنی شهری که رو به سوی ماه است. در این صورت این نامی است که همسایۀ این شهر بر آن نهاده است./عادل اشکبوس. دانشنامه نام ها و واژه ها. انتشارات مدرسه

   

   

نام شناسی و ریشه واژه ها

اگر كسانی كه نمی دانند خاموش باشند و نظری ندهند؛ هیچ اختلافی پدید نمی آید.

تغییر تم سایت

تم های در دسترس

طراح: نقاش