عادل اشکبوس جمعه 1388/11/2 ساعت 10 و 32 دقیقه و 11 ثانیه نظرات ()

پرونده:MuslimDistribution2.jpg

جعفری منسوب به امام ششم حضرت جعفر صادق است . در دوره ی ایشان هر یک از دانشمندان آن زمان فقهی تدوین نمود و پیروان هر یک از آن مکاتب به پیشوای آن مکتب منتسب شد مانند حنفی و مالکی و شافعی و ... اما شیعه امامیه از مکتب امام صادق(ع) پیروی کردند و آنها را جعفری می خوانند، عمر نسبتاً طولانی آن حضرت این امکان را داد تا فقه شیعه را تدوین نماید و بنلبر این بیشتر احادیث فقهی شیعه از آن حضرت روایت شده و آن روزگار اوج شکوفایی علوم اسلامی بود . ایشان در مدینه و عراق حوزه درس به راه انداخته و خانه ایشان به ماننددانشگاهی شد که عالمان بزرگ حدیث، تفسیر، حکمت، کلام و مخصوصاً فقه و دیگر علوم در حوزه درس وی شرکت می کردند .

پس به همین سبب شیعه ی دوازده امامی به شیعه ی جعفری هم معروف است . شیعه ی اِثناعَشَری نیز نام عربی 12 امامی است . اِثناعشر یعنی دوازده.

امامان شیعیان دوازده امامی

بیشتر شیعیان را شیعه‌ امامیه یا اثنا عشریه (دوازده امامی) یا جعفری تشکیل می‌دهند، از آنجا که آنان جانشینان پیامبر اسلام را ۱۲ نفر می‌دانند، اثنا عشریه (دوازده امامی) نامیده شده‌اند.

 نام و خصوصیات امامان دوازده گانه :

 1. امام علی بن ابی طالب
 2. امام حسن بن علی
 3. امام حسین بن علی
 4. امام علی بن الحسین (سجاد/زین العابدین)
 5. امام محمد بن علی (باقر)
 6. امام جعفر بن محمد (صادق)
 7. امام موسی بن جعفر (کاظم)
 8. امام علی بن موسی (رضا)
 9. امام محمد بن علی (تقی)
 10. امام علی بن محمد (نقی)
 11. امام حسن بن علی (عسکری)
 12. امام حجت بن الحسن (مهدی)

شیعیان حدود ۱۶٪ از کل جمعیت مسلمانان را تشکیل می‌دهند[۳۶]. بیشتر شیعیان دوازده امامی در ایران، عراق، آذربایجان، لبنان، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس زندگی می‌کنند. بر اساس آمار سیا ورلد فکت‌بوک ۸۹ درصد مردم ایران[۳۷]، ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم عراق [۳۸] و ۳۰ درصد مردم کویت[۳۹] و ۱۶ درصد مردم امارات متحده عربی [۴۰] شیعه دوازده امامی هستند. اما آمار دقیقی از شیعیان لبنان، آذربایجان، عربستان سعودی، بحرین و قطر در دست نیست. همچنین طبق آمار ۲۰ درصد مردم پاکستان [۴۱] شیعه هستند که بخشی از آنها بخصوص در کشمیر، اسماعیلی هستند. شیعیان یمن، عمدتاً از زیدیه هستند، اما از آنها نیز آمار دقیقی در دست نیست. همچنین بخشی از مردم ترکیه و سوریه نیز علوی هستند.