عادل اشکبوس شنبه 1389/05/23 ساعت 14 و 02 دقیقه و 50 ثانیه نظرات ()

یک سربلندی دیگر برای بانوان گرانمایه ایرانی .

پروین اعتصامی اختر چرخ ادب /آزَرمیدخت پادشاه ساسانی /بوراندُخت پادشاه ساسانی /پانته آ  افسونگر زیبای  شوش /آرتادخت وزیر خردمند دارایی و امور مالی اشکانیان و حالا آرتمیس یا آرتِمیز نخستین بانوی دریاسالار

نخستین زن دریانورد ایرانی آرتمیس Artemis است كه درحدود ۲۴۸۰ سال پیش، فرمان دریاسالاری خود را از خشایارشاه هخامنشی دریافت نمود و نخستین زنی است كه در تاریخ دریانوردی جهان فرمانده نیروی دریایی در یک کشور شد.

در سال ۴۸۴ پیش از میلاد مسیح ، هنگامی كه فرمان بسیج دریایی برای شركت در جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر گردید ؛آرتمیس فرماندار سرزمین كاریه با پنج فروند كشتی جنگی كه خودش فرمانده آن ها بود به نیروی دریایی ایران پیوست.
دراین جنگ كه ایرانیان توانستند آتن را تصرّف کنند نیروی زمینی ایران را ۸۰۰ هزار پیاده و ۸۰ هزار سواره تشكیل می ‌داد و نیروی دریایی ایران شامل ۱۲۰۰ ناو جنگی و ۳۰۰ كشتی ترابری بود.( آمار قطعی نیست.) 
همچنین آرتمیس در سال ۴۸۰ پیش از میلاد در جنگ سالامین Salamine كه میان نیروی دریایی ایران و یونان در گرفت شركت داشت و با دلاوری و دانایی فرماندهی نمود .

او در جنگ سالامین، با دلاوری كم‌مانندی توانست موجب پیروزی نیروی دریایی ایران شود و به همین دلیل به افتخار دریافت فرمان دریاسالاری از سوی خشایارشاه نائل گردید.