نتیجه تصویری برای تنکابن

ریشۀ نام تُنِکابُن (شهسوار)

تنکابن شهری در غرب استان مازندران است. نام پیشین آن شهسوار است. تا سال 1310 هجری شمسی که آبادی کوچکی بود خرّم­آباد نام داشت و هنگامی که پیشرفت کرد و شهر مهمّی شد دوباره شهسوار نامیده شد و پس از انقلاب سال 1357 دوباره به نام پیشین خود تنکابن برگشت.

مردم این شهر به گویش­های مازندرانی و گیلکی سخن می­گویند و شیعه دوازده امامی­اند. (فرهنگ جغرافیایی آبادی­ها ، ج 26، ص 155 )

دربارۀ ریشۀ نامگذاری تنکابن چند سخن گوناگون وجود دارد:

1- برخی گویند : پسوند بُن که در زبان مازندرانی بِن تلفّظ می‌شود به معنای پایین است و در نام­های بسیاری در مازندران وجود دارد. پس تنکابن به معنای پای یا زیر تنکا می‌باشد.

2- برخی نیز گویند:  تنکابن یا «تنک آب بن» یعنی جایی که جلگۀ ساحلی دریای مازندران تُنُک می‌شود. تنک به زبان محلّی به معنای اندک و کم­پشت است که در کردی نیز هنوز به­کار می­رود. آن بخش از کنارۀ دریا که با پهنای کمی از بن آب نـمایان شده «تنک آب بن» یا تنکابن نام گرفته است.

3- برخی هم می­گویند:  به دلیل تابستان شرجی و سخت و زمستان سرد از واژه «تن کاه» به معنی «کاهندۀ تن» برای تعبیر سختی از «تن کاه بن» به «تنکابن» درآمده است.

4- شاید نخستین بار در پایان سدۀ نهم، مرعشی در تاریخ گیلان و دیلمستان از ناحیه و مملکت تنکابن نام برده است. (1347ش ، ص 27ـ 28) و شاید این نام برگرفته از نام «قلعه تُنکا» (ظاهراً نزدیک قلعه گردن کنونی) ــ که الله آملی در 764 آن را در تاریخ رویان (ص 147) نوشته ــ گرفته شده است. به نوشتۀ رابینو (ص 231، یادداشت­ها و حواشی)، تنکابن به معنای «پایین تنکا» است.

5- ایرج افشار سیستانی نیز می­گوید: نام این شهر پیش از روی کار آمدن صفویّه «تُنُکا» بوده است و از دوران صفویّه تا 1209 هجری قمری که آغا­محمّدخان قاجار به پادشاهی رسید «فیض» نامیده می­شده است؛ در روزگار آغامحمّدخان قاجار به «شاه­سوار» و «شهسوار»، کوچک­شدۀ «شاهسَوار» سرشناس شده است. ( پژوهش در نام شهرهای ایران، صفحه 254 )

امّا دربارۀ ریشۀ نام شهسوار:

دربارۀ دلیل نامگذاری شهسوار داستانی زبانزد مردم است. هنگامی که آغامحمّدخان قاجار از سفر گیلان بر می­گشت؛  کاروانش شبی را در روستایی کنار دریا گذراندند.

فردای آن روز وقتی آغامحمّدخان با همراهانش آنجا را ترک می­کند پیشکارش پی می­برد چیز ارزشمندی را در جایی که شب را گذرانده بودند جا گذاشته­اند و چون کسی نام آنجا را نـمی­دانست به پیک می­گوید: «همان جا که شاه سوار شد.»  بعدها با توجّه به این جمله این سرزمین (شاه سوار) یا (شهسوار) نام گرفت.عادل اشکبوس.دانشنامه نامها و واژه ها/انتشارات مدرسه