عادل اشکبوس سه شنبه 1394/01/25 ساعت 19 و 13 دقیقه و 27 ثانیه نظرات ()

نتیجه تصویری برای انزلی

ریشۀ نام اَنزَلی

دربارۀ ریشۀ نام انزلی هم­سخنی و هم­اندیشی وجود ندارد و نظریّات گوناگون است:

1.       «انزل» به معنای «لنگر» و «انزلی» به معنای «لنگرگاه» است.

2.        «انزل = انشان» می‌باشد و انزلی دگرگون شده «انزان - انشان» به معنای گذرگاه و دروازه است.

3.       انزلی را می­توان به معنای «لنگر و لنگرگاه» و یا به معنای «كف قایق» و تلاقی محل (آب رودخانه­ها و دریا) دانست كه واژه­ای گیلكی است.

4.       شادروان جهانگیر سرتیپ پور در بارۀ نام انزلی چنین می­نویسد: (انزل = انزر = انجر = انگر) به تعریف ابومنصور جوالیقی به معنای «لنگر» آمده و در فرهنگ گیلكی واژه (زل) به معنای تـماس و مماس آمده است، این واژه در تركیب «آب زل ï اف زل» به كار رفته كه به سطح زیرین قایق كه در تـماس و مماس با آب است گفته می­شود. از سوی دیگر، آب انزلی و آب دریا پیوسته با یكدیگر در تـماس بوده و به گیلكی (هم – زل) ï(همزل) هستند. این «همزلی» در محلّ برخورد آب رودخانه­ها و آب دریا، نزدیکی موج­شكنها و بین انزلی و غازیان  دیده می­شود.

5.       برخی انزلی را نامی دارای ریشه گُرجی می­دانند. در متون گرجی، انزلی را (زنزلی) نوشته­اند. صاحب نظران می­گویند: زنزلی به زبان گرجی به معنای «چشم تنگ» است و در حال حاضر شهری به نام زنزلی در نزدیکی دلتای ولگا و آستاراخان روسیه وجود دارد.

6.       افسانه­ای دربارۀ ریشۀ نام انزلی گفته می­شود؛ اینکه دو برادر به نام (انزان = انزل خان) و (غازان خان) بودند که دو بخش شهر به نام آن دو است.

به دنبال نام انزلی واژۀ «چی» به گوش می­خورد و حتّی لقب اهالی این شهر را «انزلی­چی» می­گویند.

در سال 1303 هجری شمسی این شهر بندر پهلوی نامیده شد و در بهمن 1358 بندر اَنزَلی نام گرفت./عادل اشکبوس.دانشنامه نامها و واژه ها. انتشارات مدرسه