تبلیغات
نام شناسی و ریشه واژه ها - پیش از نظر دادن این صفحه را بخوانید.

   موضوعات این وبلاگ :

  ریشه یابی(اتیمولوژی) کلمات

  وجه تسمیه (دلیل نامگذاری) شهرها و روستاها و مناطق مختلف ایران و گاهی جهان
  (توجه داشته باشید که اظهار نظر قطعی در وجه تسمیه دشوار است و گاهی این استدلالها بر مبنای پژوهشهای زبانی و تاریخی است و جنبه گمان نزدیک به یقین دارد . گاهی تعصبات مانع از کشف حقیقت است . مثلاً آیا آبادان در اصل اوپاتان فارسی است یا عَبّادان عربی و یا اینکه خوی نامی کردی است یا ترکی؟در چنین مواردی بنده سعی کرده ام متعصبانه عمل نکنم اما واقعاً نمی دانم آیا موفق بوده ام ؟ معمولاً تعصبات قومی و مذهبی در نوشتار پژوهشگر مؤثر است .آن که ترک است مدّعی است خوی ترکی است و آن که کرد است ادّعا می کند خوی کلمه ای کردی است و آن که با فرهنگ ایران و ایرانی میانه ی خوبی ندارد  به دنبال ریشه ای  خارج از مرز ایران می گردد. گاهی یافتن معنای اسم هایی مانند میثم و یونس و یوسف  که معروف هستنددر هرمنبعی چه فرهنگ دهخدا و معین و چه فرهنگ المنجد و لاروس با شکست روبرو می شود.شاید یافتن معنای میثم یک ساعت پژوهش و مطالعه در میان کتب مختلف لغت را نیاز داشته باشد.معنای پروین به معنی "به زیبایی و ظرافت پر" را باید اندیشید و یا در کنار هم نهادن پروانه و پروین و پرونده و پرورش و پر  خود کشف نمود .هیچ منبعی نیز در این زمینه صد در صد قابل اطمینان نیست .)
  معنی نام های ایرانی

   از هر زبانی که هست  ( فارسی ،عربـی، ترکی ، کردی  ...) /  
   

  بخش زبان عربی:

   زیرا مدیر گروه آموزشی عربی آموزش و پرورش منطقه 12 تهران و مدرس کلاس های مکالمه سازمان حج و زیارت و ضمن خدمت فرهنگیان و ... هستم .

  اینجانب عادل اشکبوس این وبلاگ را برای استفاده ی هم میهنانم و هر کسی که به زبان و فرهنگ ایران علاقه مند است تهیه کردم .

  به سخن بزرگمهر وزیر انوشیروان در آغاز سخنم استناد می کنم :

  "همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند .»

  پس بدیهی است که این مطالب به گونه ای یک نوع گرد آوری است و گرنه دانستن وجه تسمیه  یا شَوَند نام گذاری شهرهای گوناگون از عهده ی یک نفر برنمی آید و یا پی بردن به معنای نام های مختلف مانند سولماز ترکی و هیوای کردی و اَسرین لَکـی و میثم عربی و آرش فارسی از توان یک نفر بیرون است .

  اگر فردی حس می کند که مطالبی در این وبلاگ آمده که حاصل فکر و پژوهش اوست و باید نامی از او برده شود . بر دیده ی منت  می گذارم و این کم ترین کاری است که می توانم انجام دهم.

  از خوانندگان خواهشمندم چنانچه می توانند جهت پربار شدن مطالب این وبلاگ یاری رسان باشند . زیرا که تنها چیزی که با بخشیدن کم نمی شود و برعکس زیاد هم می شود دانش است .

  از اینکه توجه نمودید و این مطالب را مطالعه کردید متشکرم .


        

نام شناسی و ریشه واژه ها

اگر كسانی كه نمی دانند خاموش باشند و نظری ندهند؛ هیچ اختلافی پدید نمی آید.

تغییر تم سایت

تم های در دسترس

طراح: نقاش